PolskaZdrowie

Koronavirus w podręczniku dla studentów medycyny z 1965 r.

Coronavirus w podręczniku dla studentów medycyny.

Coronavirus w podręczniku dla studentów medycyny. A dokładnie „Wirusologia lekarska – podręcznik dla studentów medycyny” pod red. Leona Jabłońskiego wydany w 1980 roku.

Masz wątpliwości co do koronawirusa?

Wydana w 1980 roku książka: „Wirusologia lekarska – podręcznik dla studentów medycyny” pod red. Leona Jabłońskiego. Profesor Jabłoński był jednym z najwybitniejszych epidemiologów i wirusologów. Działał w czasach, kiedy medycyna w naszym kraju nie uległa jeszcze komercjalizacji.

Strona 170 książki i czytamy „Coronavirus”. „Wyodrębniono u chorych na małe schorzenia układu oddechowego – nieżyty górnych dróg oddechowych i zapalenia oskrzeli”.
A na stronie 172: „Wirusy występują u dorosłych, od dzieci nie wyosabnia się ich… Prawdopodobnie przenoszą się drogą kropelkowo-powietrzną… Profilaktyka… Obowiązują zasady takie jak przy innych wirusowych chorobach dróg oddechowych”.

Idealne narzędzie?

Mówi się o koronawirusie (SARS-CoV-2, powodującym chorobę COVID-19), że to nowy wirus. Tymczasem grupa Coronavirus była odkryta ponad pięćdziesiąt lat temu a dokładnie w 1965 roku. Prof. Leon Jabłoński wiedział, że w porównaniu z innymi wirusami, koronawirus jest dosyć łagodny. Faktycznie nie zagraża dzieciom i młodzieży. Występuje „u dorosłych, a u dzieci nie wyosabnia się ich”. Ofiarami śmiertelnymi są głownie osoby słabe i starsze, i to najczęściej po siedemdziesiątce, po przebytych chorobach lub z innymi komplikacjami zdrowotnymi.

Kliknij obraz, aby powiększyć