Fluor czy jest szkodliwy?
Nadmiar fluoru jest nam zbędny i szkodliwy. Używane pasty do zębów z fluorem raczej do bezpiecznych zabiegów nie należą. Może czas na zmiany? Możesz zamówić przez internet, znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością itp. pasty bez fluoru. Ale miej ograniczone zaufanie i sprawdź skład pasty. Zdarza się, że pomimo napisu BEZ FLUORU w składzie znajdował się zakamuflowany fluor.
Większość krajów nie fluoryzuje wody
W Europie Zachodniej fluoryzowaną wodę pije tylko 3% populacji. Tylko w 11 krajach na świecie ponad 50% ludzi pije wodę sztucznie fluorowaną: Australia 80%, Chile 70%, Irlandia 73%, Brunei 95%, Gujana 62%, Hong-Kong 100%, Malezja 75%, Izrael 70%, Nowa Zelandia 62%, Singapur 100%, USA 64%. Stanowi to 5% populacji świata.
Brak mniejszego wskaźnika próchnicy w krajach fluoryzujących wodę
Według WHO nie ma różnicy w występowaniu próchnicy w krajach fluoryzujących wodę i tymi które jej nie fluoryzują. Próchnica stopniowo spadała niezależnie od fluoryzacji wody. Większość rozwiniętych krajów nie fluoryzuje wody a spadek próchnicy w uzębieniu był taki sam jak w przypadku USA i innych krajów fluoryzujących wodę.
Niższy wskaźnik występowania próchnicy związany jest w głównie z świadomością ludzi, poziomu edukacji oraz stopy życiowej.
Fluor czynnikiem rakotwórczym
Fluor został uznany za czynnik rakotwórczy w ramach Narodowego Programu Toksykologii przy użyciu fluorku sodu. Badania przeprowadzone przez New Jersey Department of Health potwierdziły 6,9-krotny wzrost raka kości u młodych mężczyzn. Naukowcy podejrzewają związek fluoru z rakiem z tego względu, iż połowa zalegającego fluoru w organizmie osadza się w kościach stymulując wzrost kości w których występuje kostniakomięsak.
Doktor Dean Burk, który spędził ponad trzydzieści lat w krajowym ośrodku zajmującym się rakiem, stwierdził:
W rzeczywistości fluor powoduje większą śmiertelność u ludzi z racji raka i szybciej niż jakakolwiek inna chemia
Fluor powoduje fluorozę
Fluoroza jest defektem szkliwa spowodowanym przez zbyt duży naddatek fluoru w organizmie w pierwszych 8 latach życia. To nieprzezroczystymi plamy, pasma w kolorze białym lub brązowym. Przy fluorozie czasem występują też ubytki szkliwa, zagłębienia czy zniekształcenia zęba. Fluoroza może również dotyczyć kości co wiąże się ze zmniejszoną ruchomością stawów, usztywnieniem kręgosłupa, zaburzenia w metabolizmie kości czy nawet zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego oraz nerek.
Najczęstsze przyczyny fluorozy to: fluorowana woda pitna szczególnie w dzieciństwie, fluor z past do zębów, stosowanie tabletek z fluorem, spożywanie przetworzonej żywności zawierającej fluorowaną wodę.
Fluor zwiększa niepłodność
Stwierdzono, że bezpłodność u kobiet rośnie wraz z fluoryzacją wody. Naukowcy ds. Żywności i Leków (FDA) wykazali ścisłą korelację między zmniejszeniem całkowitej płodności u kobiet a poziomem fluoru.
Badania na zwierzętach wykazały, że fluor wpływa niekorzystnie na płodność u większości gatunków.
Fluor i zwapnienie szyszynki
Zwapnienie powoduje między innymi fluor ale też i inne szkodliwe pierwiastki takie jak rtęć, fosfor, chlor, brom. Fluor natomiast jest to najbardziej niebezpieczny pod tym względem. Szyszynka kontroluje Twój wewnętrzny zegar, zapewnia dobry sen, współdziała z nadnerczami, aby poradzić sobie ze stresem, komunikuje się z resztą układu endokrynologicznego.
Fluor szkodliwy i związany chorobami sercowo-naczyniowych
Badanie opublikowane w Nuclear Medicine Communications wykazało, że nadmiar fluoru odkłada się w tętnicach i może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem nabycia chorób sercowo-naczyniowych.
Fluor wpływa na zmniejszenie poziomu IQ
Średnia różnica poziomu IQ pomiędzy populacjami narażonymi na fluor a populacjami mniej narażonym wykazała, że populacje w obszarach o wysokiej zawartości fluoru miały niższe wyniki IQ niż te drugie.