Polska

UWAGA! Mandat za brak maseczki już zgodny z prawem?

Potwierdza to RPO i Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA.

Ale nakaz dalej jest NIEKONSTYTUCYJNY!

Mandat za brak maseczki jest już zgodny z prawem? Jak do tej pory obowiązek noszenia maseczek i jego zasadność była kwestionowana. Teraz po nowelizacji przepisów maseczkę musi nosić każdy. Potwierdza to RPO i Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA.

Do tej pory nieprawidłowa była podstawa prawna, która dotyczyła mandatów za brak maseczek. Z tego powodu zdarzały się sytuacje, że od mandatów się odwoływano, a sądy wskazywały, że rozporządzenie idzie dalej, niż pozwala mu na to ustawa. Co to oznacza? Przepisy były niezgodne prawem.

Powszechny nakaz zakrywania nosa i ust został bowiem wprowadzony początkowo z przekroczeniem granic upoważnienia ustawowego.

Naprawiając ten błąd, Sejm uchwalił 28 października 2020 r. ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. W art. 15 pkt 2 lit. c tej ustawy wprowadzono zmianę w art. 46b ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, polegającą na dodaniu do art. 46b punktu 13.

Teraz prawidłową, legalną podstawą prawną obowiązku noszenia maseczek jest rozporządzenie Rady Ministrów z 19 marca 2021 r. (Wydane na podstawie delegacji ustawowej).

Maseczek nie trzeba nosić:
– w domu;
– w lesie, parku i na plaży;
– we własnym aucie;
– podczas egzaminów.

Za brak maseczki policja może wystawić mandat na 500 zł.”

Źródło: https://www.facebook.com/sedziowie/photos/a.260887620624303/3907227165990312/